wtorek, 21 marca 2017

Depresja poporodowa - pierwsze symptomy

Depresja poporodowa - leczenie
Depresja poporodowa - pierwsze symptomy


Zmiany, niezależnie od tego, czy są pozytywne, czy negatywne, mogą wywoływać stres, pojawienie się w życiu kobiety dziecka, jest zmianą kolosalną, na którą można odpowiadać obniżonym samopoczuciem, który może też zmienić się w depresję. Badania mówią, że od 50 do 80% kobiet przeżywa 5-6 dni po urodzeniu dziecka smutek który przeważnie  mija ok. 10 dnia, od narodzin dziecka. Smutek poporodowy objawia się zmęczeniem, płaczliwością i nerwowością oraz dużą zmiennością nastrojów. Symptomy te nie wpływają na normalne funkcjonowanie kobiety i nie wymagają terapii.

Leczenie depresji poporodowej

Nie leczona depresja poporodowa może zmienić się w ciężką depresję, a nawet skończyć się samobójstwem kobiety cierpiącej na nią. Depresja poporodowa jest leczona farmakologicznie za pomocą antydepresantów. Kiedy depresja poporodowa ma łagodny przebieg, wystarcza psychoterapia połączona z psychoedukacją w zakresie dawania sobie  rady z emocjami i nową sytuacją.

Najtrudniejsze przypadki depresji poporodowej leczy się w warunkach szpitalnych, niestety oznacza to dla matki rozstanie z dzieckiem, co stanowi dodatkowe, silne źródło stresu. W niektórych krajach są oddziały, na których leczy się depresję poporodową, gdzie kobiety znajdują się razem z dziećmi, co przynosi wyraźne skutki w leczeniu depresji poporodowej.

Przyczyny depresji poporodowej

Według badań depresja poporodowa dotyka 10-20 % kobiet, przeważnie rozwija się ona podczas pierwszego i drugiego miesiąca życia dziecka.
Depresja jest zaliczana do zaburzeń depresyjnych o silnym podłożu somatycznym, na którą mają wpływ również przyczyny genetyczne oraz psychoaktywne. Objawy depresji nie różnią się w zasadzie od klasycznej depresji, z tym, że w tym pierwszym wypadku wyszczególnia się u kobiet pojawianie się uporczywych myśli, że nie jest ona w stanie odpowiednio zaopiekować swoim dzieckiem, co często może powodować nieadekwatnie przesadne dbanie o zdrowie dziecka i własne. Matki cierpiące na depresję poporodową są płaczliwe i nerwowe, ich stan emocjonalny, jest bardzo niestabilny, są przekonane o tym, że straciły swoją atrakcyjność. Pośród symptomów depresji poporodowej wyszczególnia się również poczucie samotności i niezrozumienia przez otoczenie, zaburzenia koncentracji, bezsenność, czasami pojawiają się również myśli samobójcze. Pośród najważniejszych przyczyn, wpływających na wystąpienie depresji jest z jednej strony ogromny stres, spowodowany nową sytuacją życiową  a także duże koncentracją hormonów w ciele kobiety. Na depresję wpływają również przyczyny zewnętrzne,  na przykład nieplanowana a jeszcze bardziej nie chciana ciąża, negatywne stosunki z partnerem lub jego odejście,  trudny poród, choroby dziecka po porodzie oraz brak pomocy ze strony bliskich i przyjaciół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz